Saturday, October 14, 2006

 

Kazanie Świętokrzyskie

Kazania Świętokrzyskie zostały znalezione w 19 w. przez Aleksandra Brucknera w Petersburskiej Bibliotece Publicznej. Były wszyte w oprawę rękopiśmiennego kodeksu, pochodzącego z Biblioteki Benetyńskiej na Świętym Krzyżu. Miały formę 18 pasków pergaminowych, a introligator użył ich w celu zmocnienia sznurkowej oprawy. Po złożeniu owych pasków, okazało się, że są to kazania pochodzące prawdopodobnie z połowy 13 i 14 wieku, animowego autora, choć legenda mówi o św. Wojciechu. Jedno kazanie przetrwało w całości -- kazanie na dzień Świętej Katarzyny 25 listopad. 5 zachowało się we fragmentach i są to kazania na dzień św. Michała 29 Września i na dzień św. Mikołaja 24 grudnia, i na Matki Boskiej Gromniczej 2 lutego.

Kazanie podzielone jest na 2 częsci. 1 część odnosi się do św, Katarzyny, druga -- wymienia 4 typy grzeszników. Cała kompozycja kazania jest trójkowa:
- trzy czasowniki na początku
- tematem są trzy słowa boże objętą św. liczbą trzy
- wyraz "słowa" pojawia się w mianownikui liczby mnogiej i oznacza doskonałość, trójjedność i pełnię jeden raz. Rzeczownik słowa pojawia się w liczbie pojedyńczej, dopełnienie w pierwszej i drugiej tworzy siódemkę -- również św. liczbę w Biblii. Tekst jest dwujęzyczny.

Comments: Post a Comment



<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?