Thursday, October 05, 2006

 

Funkcja współczesnego państwa

To całokształt działalności prowadzonej przez państwo w określonych dziedzinach życia społecznego. Ze względu na zasięg przestrzenny tej działalności oraz jej dziedziny, funkcje państwa można podzielić na funkcje wewnętrzne i zewnętrzne:

Funkcja zewnętrzna: obejmuje aktywność państwa na arenie międzynarodowej, dotyczy, więc wszelkich działań rzutujących na stosunki z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi. Państwo, prowadząc aktywną działalność poza swoimi granicami, powinno rozwijać korzystne dla siebie kontakty polityczne, gospodarcze i kulturalne z innymi elementami prawa międzynarodowymi, zapewnia swoim obywatelom pokój oraz bezpieczeństwo, taką funkcje wypełniają służby dyplomatyczne danego państwa.

Funkcja wewnętrzne: polega na zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa wewnątrz państwa. Obejmuje jednostki, grupy społeczne czy rozmaite instytucje pozostające w jego granicach. W ramach tej funkcji można wyodrębnić funkcje prawodawczą, porządkową, administracyjna, gospodarczo-organizatorską, socjalną oraz kulturalną.

Funkcje:

prawodawcza - polega na tworzeniu przez państwo systemu prawnego obowiązującego na danym terytorium.
porządkowa - polega na podejmowaniu przez właściwe organy państwa (prokurator, policja) działań mających na celu zapewnienie działań mających na celu zapewnienia ładu i porządku publicznego oraz wymuszenie przestrzegania przepisów prawa.
funkcja administracyjna - polega na tym, że określone organy państwowe, np. rada ministrów, zarządzają określonymi dziedzinami życia publicznego (gospodarka, finanse, oświata, ochrona zdrowia itp.)
funkcja gospodarczo-organizatorska polega na organizowaniu gospodarki i oddziaływaniu na nią przez państwo.
funkcja socjalna - wyraża się w dążeniu państwa do zapewnienia obywatelom minimum egzystencji, w efektownym zwalczaniu bezrobocia, w polepszaniu warunków pracy (bezpieczeństwa i higieny), w dbałości o ochronę środowiska naturalnego oraz w doskonaleniu systemu świadczeń socjalnych.

Labels:


Sunday, September 24, 2006

 

Patalogia władzy

Pojęcie patologii społecznej.

Alienacja władzy jako najczęściej występująca patologia władzy:

a) centralizacja i koncentracja uprawnień - jest to wyższy stopień centralizacji uprawnień na najwyższym szczeblu władzy

b) centralizacja biurokratyczna - skupienie władzy na szczeblu centralnym

c) centralizacja technokratyczna - jest związana z tzw. rządami specjalistów, których fachowa wiedza ma bardzo duży wpływ na decyzje polityczne organów władzy

d) centralizacja militarystyczna - występuje w wypadku grupy np. dowódców wojskowych, którzy przedkładają rzeczywiste potrzeby na rozwój przywilejów wyższych oficerów

e) centralizacja plutokratyczna - wąska grupa najbogatszych, która skupia w swoim ręku pełnie władz

f) oligarchizacja grup rządzących- są to nie wielkie grupy rządzących, któe stojąc ponad prawem

g) korupcja - jest to przyjmowanie korzyści majątkowych przez osoby sprawujące władze w zamian za określone decyzje

h) nepotyzm - jest to osadzanie wysokich stanowisk krewnymi

i) klientelizm - jest to oparcie władzy na układach i wzajemnych zależnościach politycznych

j) brutalizacja - jest to wymuszanie posłuszeństwa obywateli poprzez przemoc

k) biurokratyzacja - jest to bezduszne przestrzeganie przepisów i ich niepotrzebne mnożenie

Labels:


This page is powered by Blogger. Isn't yours?